„Pudełko życia” ma ułatwić niesienie pomocy w stanie zagrożenia zdrowia i życia.  Dotyczy to w szczególności osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych.

„Pudełko życia” to opatrzone specjalną naklejką plastikowe opakowanie, w którym znajdują informacje podane przez seniora: jego stan zdrowia, przyjmowane leki, uczulenia na substancje; kontakt do osób, które należy powiadomić oraz informacje organizacyjne: co zrobić z kluczami do mieszkania, komu powierzyć opiekę nad psem czy kotem.

Jak działa „Pudełko życia”?

Senior wypełnia formularz, w którym podaje informacje na temat chorób, zażywanych leków oraz telefonu do najbliższych. Dokument wkłada do „pudełka życia” i umieszcza w łatwo dostępnym miejscu, tak, by osoba udzielająca pomocy mogła łatwo je znaleźć. „Pudełko życia” powinno znajdować się w lodówce, najlepiej w drzwiach (lodówka to, urządzenie które znajduje się w każdym domu, można łatwo i szybko je zlokalizować). Lodówka opatrzona będzie dodatkowo naklejką taką samą jak na pudełku – będzie to sygnał dla osoby, która udziela pomocy, że znajdują się w niej ważne informacje.

– Informacje o pacjencie zebrane w jednym miejscu są bardzo cenne, kiedy dla zdrowia lub nawet życia liczy się każda minuta – mówi wójt Krzysztof Sobejko. – Zdarza się przecież, że jest nieprzytomny lub nie potrafi sobie przypomnieć istotnych szczegółów. Wtedy dzięki łatwo dostępnej karcie informacyjnej ratownicy medyczni mają znacznie ułatwioną ścieżkę diagnostyczną.

Jak się dowiadujemy, pudełka życia zostały już zamówione. Ich dystrybucja wśród seniorów naszej gminy ma się rozpocząć w najbliższym czasie. Akcję będzie realizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.